Obec Hrusice
Rodná obec Josefa Lady,
první písmenný záznam o obci z roku 1205
kostel
Drobečková navigace

Úvod > Koronavir

Koronavir

Informace k epidemii koronaviru SARS-CoV-2 a onemocnění COVID-19

Milí sousedé, děkujeme, že jste zavítali na stránku věnovanou koronavirové nákaze.

Aktuální dokumenty k omezení pohybu od 1.3.2021

GOV covid portál  Vláda.cz

 

Report o počtu nakažených v obci Hrusice
Covid_report.png

 Co můžeme dělat? 

1. BUĎME OHLEDUPLNÍ

Je naprosto klíčové, aby se každý z nás choval maximálně zodpovědně a ohleduplně. Je důležité chránit v první řadě naše seniory a to jak před virem tak před strachem. Přitom se nejedná o dny, ale o týdny, možná o měsíce - bude to chtít sebekázeň, výdrž a trpělivost.

2. OBRAŤTE SE O POMOC A BUĎTE V KONTAKTU

Obec Hrusice nemá žádnou speciální linku pomoci, pokud potřebujete pomoci nebo poradit, volejte kdykoliv přímo
p. starostovi
 (Petr Sklenář, tel. 601 392 596) nebo p. místostarostce (Ivana Plechatá, tel. 605 287 807).

Pomoc nabízíme zejména pro osamělé seniory, kteří potřebují pomoci zajistit nákup, vyzvednout léky apod.

Starší lidé patří mezi nejvíce ohroženou skupinu. Doporučujeme, aby senioři maximálně omezili osobní kontakty, zůstali doma a vycházeli zcela výjimečně. Kontaktujte (telefonicky) svoje známé a blízké ohledně pomoci se základními potřebami (nákupy, …). Pokud se dostanete do svízelné situace, obraťte se na hygienickou stanici (tel. 771 137 070, 736 521 357), záchrannou službu (tel. 800 888 155), ve vážných situacích pak na známé složky záchranného systému (150, 155, 158, 112).

Další kontaktní místa jsou uvedena níže na této stránce.

3. OMEZTE NÁVŠTĚVY

Nevystavujte starší a nemocné lidi zbytečnému riziku, omezte návštěvy na minimum. Respektujte vládní nařízení a zákazy návštěv pečovatelských a zdravotnických zařízení.

4. POMÁHEJTE

Každý z nás může pomoci svému sousedovi s nákupy nebo dalšími základními potřebami. Nejohroženější z nás tak nebudou zbytečně vystaveni setkání s desítkami dalších lidí v obchodech a dalších veřejných místech.

Každý z nás se může stát dobrovolníkem, někomu nakoupit, nebo objednat nákup na e-shopu či pomoci s eReceptem. Jsme malá obec, většina takové pomoci se pravděpodobně odehraje v rámci malých komunit a sousedské solidarity. Přesto, pokud chcete pomoci, dejte nám zprávu (např. ou@obec-hrusice.cz, 601 392 596, facebook, apod.) - pokud budeme vědět o potřebných i dobrovolnících, pomůžeme zkoordinovat pomoc.

5. NECHTE SI POSLAT RECEPT

eRecepty mohou lékaři posílat e-mailem nebo na telefon. Není třeba zbytečně chodit do ordinací. Pokud máte s eReceptem potíže, ozvěte se o radu (např. linka pomoci pro osamělé seniory 800 160 166, nonstop).

6. NECHTE SI POSLAT JÍDLO

Internetové obchody jako www.rohlik.czwww.kosik.cz, ale také např. https://nakup.itesco.cz nabízejí roznáškové služby zdarma pro seniory a držitele ZTP. Pokud potřebujete pomoci s objednávkou, ozvěte se o radu (např. linka pomoci pro osamělé seniory 800 160 166, nonstop).

7. ZACHÁZEJTE OPATRNĚ S ODPADY

Dbejte doporučení svozové firmy ohledně zvýšené hygieny. Směsný odpad dávejte do zavázaných pytlů, dezinfikujte víko nádoby. Tříděný odpad vyhazujte v rukavicích. Svoz pytlů mimo nádoby dočasně nebude probíhat, rovněž jsou do odvolání zrušeny mobilní kontejnerové svozy odpadu (mobilní a velkoobjemový odpad). Podrobnější informace ZDE.

Další kontakty

Linka pomoci pro osamělé seniory (Praha)

800 160 166 (nonstop)

Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

K dispozici pro dotazy je e-mailová adresa vnn@khsstc.cz a telefonní linky 771 137 070 (v pracovní dny 9:00-19:00, o víkendech 7:00-19:00) a 736 521 357 (v pracovní dny 7:00-19:00). V pracovní době lze využít i telefonní linky územní pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, kde je možné se podle bydliště obrátit na pracovnice protiepidemických oddělení jednotlivých územních pracovišť, kontakty (odkaz).

KHS SK Odbor protiepidemický

Ředitel odboru, MUDr. Lilian Rumlová, tel. + 420 234 118 257, E-mail: lilian.rumlova@khsstc.cz

Referent Václava Zvolská, tel. + 420 234 118 253, E-mail: vaclava.zvolska@khsstc.cz 

KHS SK Odbor protiepidemický Oddělení protiepidemické pro okres Praha východ

Vedoucí oddělení MUDr. Dana Taclová, tel. + 420 234 118 254, E-mail: dana.taclova@khsstc.cz

Referentka Eva Šídová, tel. + 420 234 118 224, + 420 224 923 018, E-mail: eva.sidova@khsstc.cz 

Referentka Bc. Kateřina Jedličková, tel. + 420 234 118 251, E-mail: katerina.jedlickova@khsstc.cz 

Call centrum Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje

tel. 800 888 155

Základní informace ke koronaviru

Co je koronavirus? 

Koronaviry představují skupinu virů, která se vyskytuje u zvířat, primárním rezervoárem bývají často netopýři. O novém typu koronaviru, který nyní způsobuje onemocnění v Číně, nejsou zatím dostupné všechny informace – genetickou strukturou je příbuzný netopýřím koronavirům. Zatím není zřejmé, jak došlo k přenosu na člověka.

Když ho porovnáme s virem chřipky, v čem se liší?

Stejně jako u viru chřipky se předpokládá přenos vzdušnou cestou – kapénkovou infekcí – z dosud dostupných informací by měla být míra infekciozity (tj. kolik osob může nakazit 1 nemocný člověk) nižší  než u chřipky.

Jak moc je nebezpečný?

Jeho nebezpečí spočívá v tom, že o něm zatím toho moc nevíme, že se může chovat nepředvídatelně a nikdo nedokáže přesně říct, jak bude situace v následujících týdnech probíhat.

Co koronavirus způsobuje za potíže?

Začátek obtíží může připomínat chřipku:  je zde horečka, boleti svalů, dále kašel a následně zápal plic.

Jaký je průběh a jak se pozná, že se jedná právě o tento virus? 

Že se jedná o tento nový virus prokáže pouze laboratorní vyšetření.

Jak se léčí? 

Léčí se symptomaticky: léčí se příznaky onemocnění.

Koronavir může zapříčinit i úmrtí. Dá se říci, podobně jako u chřipky, že umírají především oslabení a jinak nemocní lidé? Nebo i zdraví, mladí?

Podle dostupných informací k těžkému zápalu plic a případnému úmrtí došlo u osob chronicky nemocných, léčících se na jiná základní onemocnění.

Existuje nějaká prevence?

Prevence je stejná jako u jiných respiračních virů: vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, nevyhledávat akce s větším koncentrací lidí, často si mýt a případně dezinfikovat ruce.

Pociťuji na sobě příznaky. Co mám dělat? 

Pokud na sobě ucítíte příznaky nebo jste byli v v některé ze zasažených oblastí, prosím, nechoďte do ordinace lékaře, ale kontaktujte jej telefonicky.

registrace-rozhlas