Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Organizace a spolky > Ladův národopisný soubor z Hrusic

Ladův krajLadův národopisný soubor z Hrusic

Vedoucí souboru: Mgr Andrea Stocková,
Hlavačovská 198, 251 66 Hrusice, tel: 606 652 537

Internetové stránky souboru: http://www.laduvsoubor.com

Ladův kraj

 Ladův národopisný soubor z Hrusic zahájil s požehnáním pana Mgr. Josefa Lady ml. činnost v září 2013. Soubor je spolkem dětí, rodičů a přátel z Hrusic a okolí, který si předsevzal oživit a uchovat tradice lidové hmotné a duchovní kultury Ladova kraje.

Naším cílem je vést děti k lidovému zpěvu a tanci a předávat jim povědomí o lidových obyčejích, tradicích a svátcích. Děti v rámci zkoušek, soustředění a výletů zpívají, hrají na nástroje, rytmizují, prochází taneční průpravou a nácvikem konkrétních tanečních kroků a tanců, ale také hrají různé hry, trénují scénické dovednosti a dozvídají se základy národopisu. Hlavně se ale dobře baví!

Členové souboru se neoblékají do středočeských krojů - nosí „kostýmy“, které věrně kopírují obrázky pana Josefa Lady. Děti jsou tedy jakýmisi oživlými postavičkami z ladovských knížek a jeho odkaz se promítá i do scénických pásem, které soubor nacvičuje.

V oblasti zvykosloví a výtvarné složky soubor spolupracuje s výtvarnicí Kamilou Skopovou, která navrhla i logo souboru a podobu ladovských kostýmů. Autorem hudebních úprav je Iva Dostálová, se zpěvem a mluveným slovem pomáhá Zuzana Kmoníčková.

Malí tanečníci a tanečnice, kteří hrají na hudební nástroje, pak ostatní děti v některých písních a  tancích sami doprovázejí. Ladovská muzika nyní čítá dvoje housle, příčné a zobcové flétny, klarinet, hoboj a violoncello. Na složitějších hudebních doprovodech pak soubor spolupracuje s muzikou Osmikráska. 

Členy souboru se mohou stát děti ve věku od 6-ti let.