Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Turista > Zajímavosti

Zajímavosti

Ladův kraj

Na hranici s Prahou leží nová turistická lokalita nazvaná podle jedné z nejvýraznějších osobností české kultury Ladův kraj. Josef Lada čerpal inspiraci z tohoto regionu po celý svůj život a oblast mezi Hrusicemi a Prahou označil za nádherný kraj. Mikroregion Ladův kraj založilo 19 obcí a jeho cílem je rozvoj cestovního ruchu a kultury. Logem Dobrovolného svazku obcí je slavná kresba vodníka na vrbě.

V Ladově kraji je řada významných historických a  kulturních památek. Je to prakticky celá obec Hrusice, rodiště Josefa Lady, která si stále zachovává svou poezii. V Památníku Josefa Lady je představena tvorba a život tohoto malíře a spisovatele. Na návsi se můžete občerstvit v Hospodě u Sejků, kde se odehrála rvačka ze slavného obrazu, na obecním úřadě je instalována expozice modelů hrusických chaloupek. Významný je původně románský kostel sv. Václava s unikátním ústupkovým obloukem z červeného pískovce.

V Říčanech a v Senohrabech jsou zříceniny středověkých hradů, které byly kdysi významnými šlechtickými sídly. V Ladově kraji se nachází také barokní zámek Stiřín, který byl jako 1. v České republice přijat do Asociace evropských zámeckých hotelů a restaurací. V této souvislosti nelze nepřipomenout barona Františka Ringhoffera, který tento zámek postavil a kromě dalších investic do okolí založil Pivovar ve Velkých Popovicích. Jednou z velkých zajímavostí je Ondřejovská hvězdárna, kde jsou v secesních prostorách umístěna muzea hvězdářských přístrojů a fotografií. Prohlídka zahrnuje také procházku anglickým parkem plným vzácných dřevin. Z řady významných církevních staveb připomeňme kostel Narození Panny Marie v Mnichovicích, který založil mnich ze Sázavského kláštera ve 12.stol.

Milovníci přírody si jistě nenechají ujít návštěvu národní přírodní rezervace Voděradské bučiny a přírodního parku Velkopopovicko. Mikroregion Ladův kraj je ideální oblast pro pěší turistiku.

Celá oblast je protkána hustou sítí turistických tras, na kterých se pořádají dnes již tradiční pochody jako Pochod okolo hvězdárny k Ladově chalupě nebo Pochod pyláckými roklemi okolím Říčan.

Další prioritou v rozvoji cestovního ruchu je cykloturistika. Novinkou je téměř 150 km značených cyklotras, které vedou přes turisticky významné cíle. Cyklotrasy jsou vhodné pro rodinnou turistiku a využívají železnici z Prahy-hlavního nádraží do Benešova, která tvoří osu Ladova kraje. Pantograf totiž umožňuje, aby cyklista cestoval se svým kolem. Cyklotrasy Ladova kraje jsou napojeny na dálkové cyklotrasy Praha-Vídeň, Praha-Brno a na Posázavskou trasu. Pokud rádi trávíte volné chvíle v sedle, dopo-ručejeme navštívit obec Svojetice. Jízdu na koni spolu s nabídkou ubytování tam nabízejí hned dva ranče. V regionu si můžete zahrát tenis, golf, bowling nebo squash. Lákadlem se jistě stane aqua park v další členské obci mikroregionu v Cestlicích. Řeka Sázava na jihu Ladova kraje Vám poskytne plno krásných zážitků nejen při koupání, ale i při vodáckých sportech.

Ladův kraj se může pochlubit i svými gastronomickými specialitami. Na předkrmu kocoura Mikeše, Ladově plněném kotletu, bramborových šiškách s mákem a na ostatních lahůdkách si můžete pochutnat v hotelu U koně na Klokočné a v dalších restauracích  logem  označených mikroregionu.