Expozice města Benešova a okolí (umělecké památky regionu). Expozice Náš pluk vás přenese do světa benešovské vojenské posádky přelomu 19. a 20. století. Zajímavé jsou dobové uniformy našich legionářů na italské, ruské a francouzské frontě za I. světové války, osudy obyčejných vojáků za obou světových válek. Expozice je doplněna četnými řády a vyznamenáními, chladnými i palnými vojenskými zbraněmi.
VíceČeská a slovenská fotografie 19. a 20. století, Česká malba dnes (komorní expozice představuje svým výběrem různá pojetí současné malby), Kresba a grafika osobností českého umění 20. století, Miloslav Chlupáč a současná česká plastika, Český grafický design, Laboratoř barev a tvarů, Vizuální gramotnost.
VíceMezinárodní sklářské sympózium – International Glass Symposium (IGS) se poprvé konalo v roce 1982. Sklárna Crystalex v Novém Boru pozvala do svých provozů výtvarníky a designéry z celého světa, aby za asistence novoborských sklářů zrealizovali své představy. V Novém Boru se v pravidelných tříletých intervalech scházeli špičkoví sklářští výtvarníci, aby ve spojení se sklářskými řemeslníky v hutích a rafinačních dílnách před očima odborné i laické veřejnosti předvedli své umění. V průběhu let se na těchto sympoziích vystřídaly stovky umělců. Za své existence se toto sklářské sympozium stalo světovým unikátem, prestižní záležitostí a symbolem setkávání, tvůrčí práce a nových možností ve světě skla. Během těchto let vznikl jedinečný soubor prací, který představoval přehled sklářského vývoje moderního skla druhé poloviny 20. století a který ve světě neměl obdoby. Tato unikátní sbírka byla zpřístupněna veřejnosti na zámku Lemberk po jeho rekonstrukci v roce 1992. Sbírka se doplňovala během dalších sympozií. V souvislosti s úpadkem závodu Crystalex se začala hledat řešení pro záchranu celého souboru. O záchranu sbírky se po mnoha peripetiích zasloužila Nadace Josefa Viewegha, která sbírku koupila.
VíceProhlídkový okruh je tvořen zčásti muzeálními exponáty a zčásti funkční pivovarskou technologií z 30. let 20. století, na které se vyrábí originální černokostelecké pivo. Nedílnou součástí pivovarského muzea je rozsáhlá databáze informací o zaniklých pivovarech Čech, Moravy a Slezska. Expozice je rozšířena o Pivovarnictví na Kouřimsku, Pivovarnictví na Ostravsku a o expozici Strojovna a varna.
VíceÚvodní část je věnována přírodě Brandýska s přesahem do širší ekozóny středního Polabí a představí různé typy krajiny s jejich dochovanými biotopy. Upozorní na zajímavé přírodní lokality a seznámí vás se zde žijícími rostlinami a živočichy, zejména těmi vzácnými a chráněnými. Prostor věnovaný archeologii na Brandýsku vám přiblíží historii tohoto oboru a nejzajímavější objevy v regionu, z nichž některé svým věhlasem a odborným významem překračují nejen oblast středních Čech, ale i České republiky. Etnografická část vám přiblíží každodenní život obyvatel tradiční zemědělské oblasti Brandýska v období konce 19. a první poloviny 20. století, seznámíte se rovněž s některými dnes už zanikajícími řemesly. Jako ilustrace tradičního života středočeské vesnice je zde použit cyklus obrazů Josefa Lady, zobrazující zvyky, obřady a pracovní činnosti v jednotlivých měsících roku. Následující historická část je zaměřena na Starou Boleslav, která navždy zůstane spojena především s vraždou sv. Václava, nejvýznamnějšího světce a zemského patrona.
VíceZámecké interiéry – připomínka pobytů císaře Karla Habsburského, vojenská tématika (19. stol.) a expozice části uměleckých sbírek Okresního muzea Praha - východ – Čeští malíři 19. a 20. století. Přístupná je zámecká kaple, rytířský sál, vojenské sály, lovecká chodba.
VíceStálá expozice představuje uměleckou keramiku 20. - 70. let 20. století.
Více