Obec Hrusice
Rodná obec Josefa Lady,
první písmenný záznam o obci z roku 1205
kostel
Drobečková navigace

Úvod > Občané > Obecní symboly

Obecní symboly

Symboly.jpg

Znak obce

V červeném štítě je stříbrná zavinutá střela doprovázená v rozích štítu třemi zlatými lipovými listy, jejichž řapíky směřují do středu štítu.

Prapor obce

List praporu je podélně rozdělen na dvě stejné části. Horní část je červená, u žerdi s bílou zavinutou střelou. Spodní polovina je opět podélně rozdělena na dva stejné pruhy, horní bílý a spodní žlutý. Poměr délky a šířky praporu je 3:2.

Důvodová zpráva

Zavinutá střela je převzata ze znaku pánů z Dubé (červený štít se stříbrnou zavinutou střelou), kteří patřili k nejvýznamnějším rodům na Benešovsku ( k němuž je počítána i jižní část dnešního okresu Praha-východ) a drželi hrady Dubou a Zlenice, pod něž ve 14. a 15. století Hrusice spadaly.

Lipové listy připomínají tři památné lípy rostoucí v obci. První lípa stojí u hrusické fary a vysazena byla v roce 1777. Druhá lípa se nachází u Božích muk z r. 1893 při výjezdu na Mnichovice. Třetí lípa se nachází u vchodu na hrusický hřbitov.

Prapor vychází ze znaku.

Obecní symboly obci Hrusice byly uděleny dne 3. prosince 2004 panem Lubomírem Zaorálkem, předsedou poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

registrace-rozhlas