Rodná obec Josefa Lady,

Datum ukončení:
24.9.2022

Volby do zastupitelstev obcí

Prezident republiky vyhlásil na dny 23. a 24. září 2022 volby do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu Parlamentu České republiky. V Hrusicích se v rámci těchto voleb uskuteční pouze volby do zastupitelstva obce Hrusice. Pro tyto volby nelze využít „volební průkaz“.

Kdo může kandidovat do zastupitelstva obce?

• Občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let, má v obci trvalý pobyt, nemá omezenou svéprávnost k výkonu volebního práva, nemá omezenou osobní svobodu z důvodu výkonu trestu odnětí svobody.
  • Občan jiného členského státu EU, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku 18 let, je držitelem potvrzení o přechodném pobytu na území ČR nebo povolení k trvalému pobytu, nemá omezenou svéprávnost k výkonu volebního práva, nemá omezenou osobní svobodu z důvodu výkonu trestu odnětí svobody.

Kdo je oprávněn podat kandidátní listinu?

Kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev obcí mohou podat volební strany typu:

• registrované politické strany nebo politická hnutí, jejichž činnost nebyla pozastavena a jejich koalice,
  • nezávislí kandidáti,
  • sdružení nezávislých kandidátů,
  • sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů.

Komu a v jaké lhůtě se kandidátní listina podává?

Kandidátní listina se podává nejpozději 66 dnů přede dnem voleb do zastupitelstva obce (tj. 19. července 2022 do 16.00 hodin) registračnímu úřadu, kterým je Městský úřad Říčany.

Počty podpisů na peticích podle § 21 odst. 4 zákona č. 491/2001 Sb. pro obec Hrusice:

• pro nezávislé kandidáty 4 % (nejméně 35)
  • pro sdružení nezávislých kandidátů 7 % (nejméně 62).

Počet občanů v obci Hrusice k 1.1.2022 byl dle ČSU: 882.

Podrobné informace naleznete na stránkách ministerstva vnitra www.mvcr.cz